Connect@ADP

Partner w rozwoju Twoich kadr

Jak zmienia się globalna kadra pracownicza i co należy z tym zrobić?

Autor: ADP on 17 sierpnia 2016 in Firmy międzynarodowe i globalizacja, HR, Innowacje i technologia, Zarządzanie kapitałem ludzkim

UdostępnijShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook

Wszyscy słyszeliśmy, że „kadra pracownicza na świecie się zmienia”, prawda? Ale rzadko tym słowom towarzyszy wyjaśnienie jak się zmienia i co powinniśmy w tej sprawie zrobić jako specjaliści w zakresie zasobów ludzkich. Wyjaśniamy.

Kadra pracownicza dzieli się i rozprasza. W większości branż technologia coraz częściej pozwala nam wykonywać pracę w dowolnym miejscu, więc nie ma już potrzeby, by pracownicy byli „przywiązani” do biurka lub hali produkcyjnej. Z raportu ADP Evolution of Work wynika, że 95% ankietowanych uważa, że wkrótce będą mogli pracować z dowolnego miejsca na świecie1. Zgodnie z oficjalnymi statystykami, spośród 30,2 milionów osób zatrudnionych w Wielkiej Brytanii w styczniu i marcu 2014 r. 4,2 miliony pracowało z domu, co stanowi 13,9% wszystkich pracowników – najwyższy odsetek w historii gromadzenia danych na ten temat 2.

Kadra pracownicza ewoluuje również z szeregu pełnoetatowych pracowników w kierunku elastycznego modelu pracowników zatrudnianych na krótkoterminowe kontrakty. Według Deloitte już ponad jedna trzecia (34%) wszystkich pracowników w USA to pracownicy kontraktowi, a ponad połowa (51%) pracodawców deklaruje, że zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat będzie rosło. Podobną tendencję w Europie obserwuje Federacja Międzynarodowych Pracodawców 3.

Opisane zjawisko nazywa się „kadrą pracowniczą na żądanie” – zgrabny termin pokazujący, jak przedsiębiorstwa wykorzystują rozległe sieci specjalistów i profesjonalistów.

Dla działów HR oznacza to oczywiście większe komplikacje. Ze względu na rosnącą liczbę pracowników zdalnych specjaliści z dziedziny HR będą musieli podjąć większy wysiłek, aby zapewnić łączność i współpracę między członkami zespołów. Kadra 500 pracowników na pełny etat może z łatwością przekształcić się w zespół 1000–5000 osób zatrudnionych w oparciu o kontrakty na różne okresy. Kontrola ich pracy, wyników i rozwoju jest jeszcze trudniejsza, jeśli pracują z domu lub zdalnie.

W rzeczywistości tylko firmy dysponujące odpowiednimi procesami i technologiami mogą cieszyć się taką elastycznością. Niestety większość organizacji boryka się z niedostatkami przestarzałych systemów, co paraliżuje ich funkcjonowanie. Jeśli macie wyrzuty sumienia, że ciągle korzystacie z arkuszy Excela, by być na bieżąco, uwierzcie – nie jesteście sami. Jest to bardziej rozpowszechniona metoda, niż mogłoby się wydawać. Z drugiej strony – jest ona niewystarczająca. Nie da się uchwycić złożoności obecnej kadry pracowniczej w prostym arkuszu kalkulacyjnym.

Potrzebny jest pojedynczy, wszechstronny system HCM (Human Capital Management), by odzwierciedlić dzisiejsze środowisko pracy. Wdrożenie jednolitego rozwiązania pozwala organizacjom ograniczyć koszty pracy, poprawić zgodność z przepisami i umożliwić pracownikom podejmowanie lepszych decyzji służących realizacji celów biznesowych. To zupełnie nowa koncepcja oferująca pracownikom kontraktowym i etatowym znacznie większe zaangażowanie, elastyczność i innowacyjność. Z kolei działy HR mogą przyjąć bardziej ludzkie podejście do zarządzania kadrami, rozwojem pracowników i kierowników. Jednakże złe podejście i działanie w pojedynkę może spowodować, że złożoność zamieni się w sieć, z której nie da się wyplątać.

W naszym ostatnim raporcie można znaleźć szersze podsumowanie trendów obserwowanych w obszarze zatrudnienia pracowników oraz informacje, w czym przydają się rozwiązania do zarządzania czasem pracy i urlopami. 

1 Instytut badawczy ADP Research Institute , Evolution of Work, 2016
2 UK Office for National Statistics, Characteristics of Home Workers, 2014
3 European Human Resource Trends, FedEE Global

 

(Odwiedzono 68 razy, 1 wizyt dzisiaj)
UdostępnijShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook

TAGS: Evolution of Work Globalizacja Globalna kadra pracownicza kadra pracownicza na żądanie pracownicy zdalni wyzwania kadrowe zarządzanie pracownikami

Tytuł komentarza – Zamieść odpowiedź

Dodaj komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in: