Connect@ADP

Partner w rozwoju Twoich kadr

Dyrektor Finansowy – jak obecnie wygląda jego rola?

Autor: ADP on 24 stycznia 2017 in Rozwiązania mobilne, Rynek pracy, Zarządzanie kapitałem ludzkim

UdostępnijShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook

Ostatnie lata to nie tylko dynamiczna zmiana środowiska pracy, warunków w jakich przychodzi nam wykonywać swoje codzienne obowiązki. W bardzo szybkim tempie zmieniają się także nasze role i zadania, przypisane do danego stanowiska. Doskonałym przykład stanowi tu ewolucja roli Dyrektora Finansowego. Dlaczego?

Jeszcze kilkanaście lat temu zadania Dyrektora Finansowego skupiały się wokół budżetowania, realizacji celów finansowych i były wypełnione wszechobecnymi liczbami. Dyrektorzy Finansowi   w różnego rodzaju firmach nadzorowali prace działów księgowych, koordynowali realizację budżetów oraz planowali wydatki przedsiębiorstw na kolejne miesiące i lata. Wraz z dynamiczną ewolucją środowiska pracy, globalizacją oraz rozwojem technologii w szybkim tempie zmieniła się również   rola Dyrektora Finansowego, a co za tym  idzie także   wymagania,  jakie    są przed    nim stawiane.    Co niezwykle    istotne, rola  ta uległa znacznemu rozszerzeniu powodując, że obecnie Dyrektor Finansowy znajduje się w wąskim gronie kluczowych ekspertów, decydujących o przyszłości nowoczesnych przedsiębiorstw.

 

1st

 

We  współpracy   z   The   Economist   Intelligence  Unit   opracowaliśmy   serię   artykułów, w których dokładnie scharakteryzowaliśmy główne role i zadania, jakie musiwypełniać nowoczesny Dyrektor Finansowy. Wśród nich należy wyróżnić trzy kluczowe obszary:

  • Dyrektor Finansowy jako osoba zarządzająca personelem i talentami
  • Dyrektor Finansowy jako główny doradca Dyrektora Generalnego
  • Dyrektor Finansowy jako ekspert od nowoczesnych technologii i ich wdrażania

Skuteczny Dyrektor Finansowy musi wykonywać wiele różnorodnych zadań i być doskonałym technologiem, managerem talentów, analitykiem i strategiem. We współczesnej gospodarce globalnej, gdzie pomysły oraz umiejętności cyfrowe, a nie fizycznie istniejące zasoby, mają coraz większą wartość ekonomiczną, to właśnie ludzie mogą być najważniejszym zasobem firmy – z tego też względu Dyrektor Finansowy musi posiadać rozwinięte umiejętności zarządzania kapitałem ludzkim. Z drugiej strony, w dobie kapitalizmu i wiadomości docierających do nas przez całą dobę i siedem dni w tygodniu, Dyrektorzy   Generalni   zajmują   się w   coraz   większym   stopniu   relacjami   publicznymi i budowaniem wizerunku firmy. Oznacza to, że wiele z ich obowiązków z czasem zostało przekazanych innym kierownikom wysokiego szczebla, w tym zwłaszcza Dyrektorom Finansowym – stąd niezbędna jest odpowiednia i efektywna kooperacja tych dwóch osób w przedsiębiorstwie. Trzecim elementem, charakterystycznym dla nowoczesnego Dyrektora Finansowego jest umiejętność wdrażania technologii i innowacyjnych rozwiązań IT. Powinien   on   uczyć  się   metod   korzystania   z  nowych   technologii  i  postrzegać  je w zupełnie nowych świetle – jako  siłę   napędową   przychodów  i   czynnik  pozwalający na jeszcze lepszą obsługę klienta.  

 

2nd
 

Jak  te  wszystkie  elementy  wyglądają  w  rzeczywistości? Z  całą  pewnością bardzo różnie w zależności od przedsiębiorstwa i poziomu jego innowacyjności. W jaki sposób sprawić, aby Dyrektor Finansowy sprostał wszystkim czekającym na niego rolom? Jakie wdrożyć narzędzia? Jak przygotować i koordynować współpracę pomiędzy poszczególnymi działami?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w serii artykułów, które przygotowaliśmy we współpracy z The Economist Intelligence Unit. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony i sprawdzenia wszystkich rozwiązań, które podnoszą efektywność i umiejętności nowoczesnego Dyrektora Finansowego:
https://goo.gl/XeqVRq

ADP Polska

 

 

(Odwiedzono 44 razy, 1 wizyt dzisiaj)
UdostępnijShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Facebook

TAGS: CFO HR Rynek pracy Zarządzanie Kapitałem Ludzkim

Tytuł komentarza – Zamieść odpowiedź

Dodaj komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

Ustaw swoje preferencje plików cookie